Adoptując zwierzę ze schroniska musisz wiedzieć, że:
Informacje adopcyjne |
· Większość schroniskowych zwierząt miała kiedyś domy, tak więc otrzymała też jakieś wychowanie. Psy mieszkające w warunkach domowych, nauczone były czystości lecz w schronisku musiały załatwiać potrzeby fizjologiczne w boksie. Początkowo wychodź z psem regularnie i często na spacery, by wykształcić w nim ponownie ów nawyk.
· Zapewnij zwierzęciu „adresówkę”, bądź na obroży zapisz jego imię i numer telefonu. Nie należy psa spuszczać ze smyczy, dopóki nie nabierze do nas zaufania i nie zapozna najbliższej okolicy, duże psy wyprowadzamy w kagańcu.
· Nie dopuszczaj do konfrontacji ze zwierzętami oraz ludźmi zanim nie poznasz jego zachowań i reakcji.
· Pies może bać się burzy czy innych wystrzałów zatem nie wychodź z nim w tym czasie na spacer. Nie zabieraj go na hałaśliwe masowe imprezy.
· Nie powierzaj opieki nad psem dziecku, dopóki nie nastąpiło między nimi ugruntowanie więzi i dopóki nie ukształtowaliście wychowania zwierzęcia.
· Zabezpiecz balkony i okna by zwierze nie uległo wypadkowi. Balkon może kojarzyć się z klatką, co może powodować chęć przeskoczenia balustrady.
· Powstrzymujcie się od gwałtownych gestów wobec zwierzęcia, bowiem może odczytać je jako oznakę agresji. Jeśli jest nieufny, nie przytulaj go na siłę jak również nie krzycz i nie karć, pozwól mu się wycofać – daj mu czas.
· Do każdej nowej rzeczy przyzwyczajaj powoli np. żywienie, jazda samochodem. Naukę stosuj także z umiarem, różne polecenia egzekwuj w znacznych odstępach czasowych i od razu nagradzaj.
Stosuj system nagród za nowe osiągnięcia /smakołyk/, jeśli już opanuje ćwiczenie nieco pomijaj niektóre etapy nagradzania, nie rezygnując z nich całkowicie.
· Nawet jeśli wszyscy są w domu zamykaj psa w innym pomieszczeniu, początkowo na krótko – by przyzwyczajać go do rozłąki. Potem nagradzaj. Unikniesz w ten sposób jego rozpaczliwych i głośnych zachowań w czasie nieobecności domowników.
· Szczenięciu zapewnij różne specjalne akcesoria do gryzienia, aby w czasie wzrostu i zmiany uzębienia nie niszczył różnych rzeczy.
· Nie wolno podawać kości z drobiu, ani krowiego mleka.
W schronisku istnieje obowiązek sterylizowania zwierząt. . Zabieg chroni zwierzę przed zbędną rozrodczością, szeregiem chorób w tym nowotworowych, urojonych ciąż, nadpobudliwością oraz oznaczaniem terenu .
Wg E,P "promocja "Schroniska na Paluchu"